poniedziałek, 30 maja 2016

"Współczesna czarownica" Deborah Blake

Kim jest czarownica? Większość osób z przyzwyczajenia odpowiedziałaby, że to starsza pani, latająca na miotle i zamieniająca bogu ducha winnych ludzi w żaby. Taki obrazek przedstawiają nam bajki i legendy, jednak pod tym pojęciem można znaleźć więcej niż jedno znaczenie. Obecnie nazywają się tak (i robią to same!) osoby, nie tylko kobiety, których wyznanie ma swoje źródło w wierzeniach pogańskich. Oznacza to między innymi kontakt z naturą – nie tylko w kwestii zdrowego jedzenia czy też ruchu na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim związane z tym przeżycia duchowe. Życie zgodne z rytmem przyrody, dostosowane do potrzeb i sytuacji życiowej, daje możliwość głębszego odczuwania otaczającego nas świata, świadomość wsparcia w trudnych chwilach życia, a także pełniejszego wpływu na mające nadejść wydarzenia. Przede wszystkim jest to jednak piękna i oparta na własnej intuicji nauka, jak być dobrym, szczęśliwym człowiekiem. Brzmi dziwne?

Książka Deborah Blake „Współczesna czarownica” przedstawia kwestię wiary pogańskiej (a także różnych jej odłamów) bardzo rzeczowo, ograniczając się do samych jej podstaw. Podzielona na jedenaście rozdziałów, wyjaśnia dokładnie, czym jest czarostwo, jaka jest jego historia, omawia zmiany w jego postrzeganiu na przestrzeni czasu oraz, w szczególności, jakie są możliwe drogi, by zostać czarownicą. Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne czy skomplikowane, jak się wydaje, a tańce nago w świetle księżyca nie są obowiązkowe – choć, oczywiście, jeśli ktoś się w tym dobrze czuje, to droga wolna. Autorka w subtelny sposób wykłada czytelnikowi (zwracając się wprost do osoby czytającej na „ty”), jak wiele jest możliwych dróg oraz w jaki sposób znaczną większość jego elementów można dopasować do swojego stylu życia i preferencji.

Oprócz oczywistych podstaw, poznamy też użytkowe oblicze codziennej magii. Deborah Blake twierdzi, że obecność Boga i Bogini można poczuć, wykonując każdą zwykłą, domową czynność, na przykład: do potraw wystarczy dodać ziół i wypowiedzieć zaklęcie, służące zdrowiu osób, które mają je spożyć, wyszyć ochronną runę na wewnętrznej stronie bluzki dziecka bądź też wykorzystać wieczorną kąpiel do oczyszczenia się ze złej energii zgromadzonej w ciągu dnia. Wszystkie te zagadnienia rozważa na dwa sposoby: najpierw teoretycznie, w ramach indywidualnego doboru i opracowania własnej metody postępowania, później praktycznie, podając przykłady zaklęć czy też czynności. Miłym dodatkiem są też przytoczone wypowiedzi osób na temat ich początków, a wśród nich znajdziemy między innymi znaną już czytelnikom tego bloga Melanie Marquis.

Świetnym uzupełnieniem książki jest rozbudowana bibliografia dodana na zakończenie. Jak zaznaczyła autorka, ta pozycja ma stanowić jedynie krótki poradnik „jak zacząć”, będąc bardziej punktem zachęcającym do dalszych poszukiwań, jeśli okażą się konieczne, niż kompletnym dziełem na zadany temat. Muszę przyznać, że w tej mierze odczułam też pewien niedosyt: w treści można znaleźć wiele odnośników do literatury ze wskazaniem owej bibliografii właśnie, jednak takiego odczucia może nie doświadczyć w ogóle czytelnik nie obeznany zbyt dobrze z tematem, a do takich właśnie osób wydaje się być przygotowana „Współczesna czarownica”.

Dlatego też książkę ową polecam każdemu, kto chciałby się zapoznać z wierzeniami pogańskimi, a nie miał jeszcze z nimi kontaktu, może poza pobieżnym zapoznaniem z medialnym obrazem całości. Stanowi ona poradniczek krótki, przejrzysty, pisany przystępnie i zachęcająco, z wyjaśnieniem podstawowych zasad i uwzględnieniem tego, jak są widziane osoby wyznające wiarę pogańską przez otoczenie oraz jak wiele z tego postrzegania zależy od postawy własnej. Krótko mówiąc, jeśli się wahasz, bo wydaje ci się, że to wszystko zbyt dziwne i za trudne, przeczytaj „Współczesną czarownicę” – od razu zmienisz zdanie.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Illuminatio.

Dane ogólne:
Tytuł oryginału: Everyday Witchcraft. Making Time for Spirit In a Too-Busy World
Autor: Deborah Blake
Wydawnictwo: Illuminatio
Rok wydania polskiego: 2015
Liczba stron: 256


9 komentarzy:

 1. Faktycznie, brzmi ciekawie, trzeba by poczytać ^^
  Tańce nago w świetle księżyca <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka wprost stwierdziła, że są opcjonalne, ale mnie trochę kuszą szczerze mówiąc :3

   Usuń
 2. Oho! Chyba będę musiała dopisać tę książkę do listy "Zdobyć koniecznie" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęciłaś mnie do niej :)" Bardzo przyjemnie o niej napisałaś :) Zapraszam do mnie w wolnej chwili. Może skusisz się na konkurs? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to zależy, ale wpadnę i zobaczę co tam ciekawego.

   Usuń
 4. Ciekawa książka! Po tytule myślałam, że będzie do powieść fantasy czy coś w tym stylu, a tu niespodzianka - poradnik jak zostać czarownicą :-)
  Pozdrawiam i zapraszam!
  Kocham Czytać HTML

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To byłby bardzo banalny tytuł jak na powiesć (;

   Usuń
 5. Być może sięgnę, żeby poznać, czym właściwie jest bycie czarownicą, co to znaczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się zapoznać, są spore szanse, ze się kogoś takiego spotka.

   Usuń

Daj znać, że widzisz ten post - zostaw komentarz albo "lajka"! (: