sobota, 26 listopada 2016

"Filozofia Kaizen. Małymi krokami ku doskonałości" Roberta Maurera

W życiu zawodowym każdego z nas bywa niejednokrotnie, że pojawiają się problemy wymagające, wydawałoby się, radykalnych rozwiązań. Może prowadzona przez nas firma zaczęła generować straty i żadne plany awaryjne uparcie nie chciały skutkować, a może atmosfera w naszym otoczeniu zaczęła się gwałtownie pogarszać za sprawą różnych osobistych niechęci? Potrzebna była zmiana, a im szybsza i głębsza, tym lepiej. Jednak w takich chwilach łatwo o krok nierozważny, który nie tylko nie przyniesie poprawy, ale wręcz zaprzepaści nawet to, co pozostało. Co robić? Jak pokonać strach przed zmianą i działać skutecznie? Z pomocą przychodzi książka Roberta Maurera pt. "Filozofia Kaizen. Małymi krokami ku doskonałości" – prezentując zupełnie inny sposób na poprawę.

Co oznacza termin "Kaizen"? Jak słusznie się domyślacie, wywodzi się on z Japonii, gdzie oznacza "dobrą zmianę", "zmianę na lepsze". Sama jednak idea, na której oparta jest ta filozofia i koncepcja zarządzania, ma swoje korzenie zupełnie gdzieś indziej – a mianowicie w Stanach Zjednoczonych. Powstała w latach 40. ubiegłego wieku, kiedy eskalujący się konflikt wymusił wdrożenie nowych metod poprawy efektywności produkcji broni, amunicji i ekwipunku. Ponieważ sytuacja była zbyt napięta, by ryzykować burzliwe, rewolucyjne zmiany - które mogłyby albo pomóc, albo kompletnie pogrzebać przemysł - postawiono na rozwiązania bardziej stateczne, mniej gwałtowne, a przede wszystkim dużo łatwiejsze do wdrożenia: wprowadzanie drobnych poprawek tam, gdzie wcale nie wymaga to wielkiego wysiłku i polepszanie efektywności swoich działań metodą małych kroków, a wszystko to w zachowaniu profesjonalnego szacunku nawet do podwładnych najniższego szczebla. Japończycy przejęli ten sposób myślenia już po wojnie – sprawdził się i przyjął tak dobrze, że do dziś stanowi nieodłączny element japońskiej kultury, zarówno w prowadzeniu przedsiębiorstwa, jak i w wielu innych dziedzinach życia. To właśnie Kaizen.

Niedługa (niespełna dwieście stron) książka podzielona jest na osiem rozdziałów, z których każdy (może za wyjątkiem pierwszego, czyli odrobiny historii i wprowadzenia do Kaizen) zorientowany jest na jakiś praktyczny, często spotykany w biznesie problem. Na ich przykładach (tak klasycznych jak "jak obniżyć koszty", "jak podnieść morale pracowników", "jak poprawić jakość") Maurer tłumaczy sedno takiego sposobu zarządzania. To zaś, co najważniejsze, przedstawione jest w sposób przystępny i rzetelny. Dr Maurer, z wykształcenia psycholog kliniczny, zwięźle, ale treściwie i zrozumiale omawia zagadnienia związane z reakcją centralnego układu nerwowego na zmiany - a konkretnie działanie mechanizmów, które mają tej zmianie przeciwdziałać. Jak się okazuje, każda zmiana to stres – a stres to wyrzut adrenaliny, której działanie kapitalnie pomaga radzić sobie w sytuacjach, w których potrzebne są mocne pięści lub szybkie nogi. Dużo gorzej, niestety, działa to w chwilach, które wymagają rozwiązania złożonego problemu – pod wpływem „hormonu walki” ciężko jest o koncentrację i rozwagę. Autor prezentuje jednak cały wachlarz technik, których celem jest wytworzenie pewnych nawyków - nawyk to dokładne przeciwieństwo zmiany, nie dochodzi więc do odpowiedzi stresowej i łatwiej zachować zdrowy dystans do problemu. Techniki te przedstawiono w książce prosto, klarownie i obrazowo, a na dodatek na tyle zachęcająco, że trudno oprzeć się pokusie wypróbowania jej na własnej skórze.

W świecie oszalałym na punkcie szybkiego zysku i natychmiastowych efektów, Kaizen szokuje i zdumiewa – nie tylko tym, że propaguje ludzkie podejście do pracownika, nie tylko zrównoważonym, wyważonym podejściem, ale także skutecznością, o jaką by się go nie posądzało. Polecam lekturę nie tylko tym z was, którzy prowadzą przedsiębiorstwa i firmy, ale każdemu, kto pragnie w swoim życiu jakiegoś przełomu – ale do tej pory nie potrafił odnaleźć w sobie siły. Zobaczcie, że można inaczej – i że zmiana na lepsze kosztuje tym mniej wysiłku, im mniej się spieszymy, a im więcej zachowujemy pogody ducha w tym, co robimy.

Za udostępnienie książki do recenzji dziękujemy wydawnictwu Sensus.

Dane ogólne:
Tytuł oryginału: The Spirit of Kaizen: Creating Lasting Excellence One Small Step at a Time
Autor: Robert Maurer
Wydawnictwo: Sensus
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 184

4 komentarze:

 1. "Zmiana na lepsze" - doskonała filozofia. Nie tak bezwzględna jak bezduszne zarządzanie nastawione na zyski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że "doskonała" to ciut za dużo powiedziane, ale stanowczo ma coś w sobie. Widzi pracownika jako człowieka - nie narzędzie... i to jest jej największy atut. Świat byłby lepszym miejscem, gdyby więcej osób znało ją i stosowało.

   Usuń
 2. Myślę, że tym razem to zupełnie nie jest książka dla mnie. Oczywiście uważam ją za wartościową lekturę, jednak ja nie czuje potrzeby się z nią zapoznać ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, że widzisz ten post - zostaw komentarz albo "lajka"! (: