niedziela, 6 sierpnia 2017

„Inteligentna sieć. Algorytmy przyszłości” Douglas McIlwraith, Haralambos Marmanis, Dimitry Babebko

Gdybym miał wskazać jedno zjawisko, które najlepiej moim zdaniem charakteryzuje rzeczywistość XXI wieku, byłby to szum informacyjny. Wystarczy na chwilę zajrzeć do sieci – istnego oceanu wszelkiej informacji, publicznej, prywatnej, prawdziwej i bzdurnej, oceanu pełnego śmieci z nielicznymi perłami skrzętnie ukrytymi pod całymi piętrami szlamu. A jednak dziwnym trafem spotykane w Internecie reklamy wydają się dziwnie pasować do wyszukiwanych przez nas zapytań albo treści postów w mediach społecznościowych... Wniosek z tego prosty – po informacyjnym ścieku da się żeglować, wymaga to tylko cierpliwego cedzenia błota przez cieniutkie sito. Kto jest najlepszy, jeśli chodzi o żmudne, powtarzalne zadania wymagające cierpliwości? No właśnie – maszyny. Coraz skuteczniejsze algorytmy selekcji informacji powstają z roku na rok, a najlepsze z nich potrafią nawet do pewnego stopnia wyciągać wnioski z zebranej wiedzy i w oparciu o nie odpowiednio modyfikować swoje działania. Aby dowiedzieć się, jak to możliwe, sięgnąłem po jedną z nowszych propozycji wydawnictwa Helion – oto „Inteligentna sieć. Algorytmy przyszłości” autorstwa Douglasa McIlwraitha, Haralambosa Marmanisa i Dmitry'ego Babenki.

Niezbyt obszerna książeczka stanowić ma, oczywiście, tylko wprowadzenie do tematyki samouczących się algorytmów – obejmuje jednak obrębem swoich ośmiu rozdziałów dość duży zakres różnorodnego tematycznie materiału. Dowiemy się z nich, jakie reguły rządzą tworzeniem aplikacji na potrzeby inteligentnej sieci, poznamy techniki interpretacji danych oraz najczęściej stosowane modele probabilistyczne, dowiemy się też o tym, co pozwala aplikacjom sieciowym rekomendować odpowiednie treści użytkownikom. Parę słów zostanie powiedzianych o maszynowym uczeniu głębokim i konstrukcji sieci neuronowych, całość wieńczy zaś garść wynurzeń na temat przyszłości tej gałęzi informatyki i perspektyw, korzyści i zagrożeń, jakie otworzy przed nami opanowanie tej technologii... Każdy z tych tematów stanowi niemal osobną dziedzinę nauki, logiczne więc, że tekst próbujący traktować o nich wszystkich naraz może mieć tylko i wyłącznie charakter przeglądowy, będąc co najwyżej dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Czy udało się zrealizować taki cel?

By odpowiedzieć na to pytanie, należy zacząć od ostrzeżenia – nie jest to książka, w której treści może się odnaleźć ktokolwiek. Już autorzy na samym początku zaznaczają, że do zrozumienia jej treści potrzebny jest co najmniej podstawowy akademicki kurs matematyki i statystyki matematycznej, niezbędne będą też podstawy programowania. Wynika to ze stopnia komplikacji omawianych w niej zagadnień – i, na szczęście, niczego więcej, bo jeśli już dysponujemy niezbędną wiedzą, złapanie wspólnej częstotliwości z autorami przychodzi bardzo łatwo. Na tyle, na ile to możliwe, unika się tutaj zbędnego szpikowania tekstu matematyką, całość napisana jest prosto i obrazowo, pojawia się sporo ilustracji, schematów i wykresów ułatwiających zrozumienie kryjącej się za nią idei. Znacznym atutem książki są zamieszczone w niej fragmenty kodu służące za przykład zastosowania danych rozwiązań w praktyce – te napisano w Pythonie, a więc języku o prostej, przejrzystej strukturze zrozumiałej dla każdego, kto chociaż raz w życiu miał okazję napisać program. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po drobnych modyfikacjach samodzielnie wykorzystać przedstawione tu sztuczki do projektowania własnych samouczących się algorytmów.

Trudno mi tutaj oceniać warstwę treściową „Inteligentnej sieci” - był to mój pierwszy krok w tej dziedzinie wiedzy - wiem natomiast, że czytałem ją chętnie i z zapałem, nawet mimo tego, że z początku lektura wymagała ode mnie nadrobienia pewnych zaległości i powtórzenia wiadomości z dziedziny statystyki. Myślę więc, że ci z was, którzy chcieliby odrobinę doszkolić się w tematyce sztucznych inteligencji, mogą z powodzeniem po nią sięgnąć. Jasne, to tylko wprowadzenie do czegoś niewiarygodnie obszernego i zawiłego – stąd sięgnąć po nie powinni wyłącznie ci z was, którzy dysponują już dużą wiedzą na temat programowania, ale dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem inteligentnych algorytmów – jednak wprowadzenie kompletne, wartościowe i przystępne, które mogę tylko i wyłącznie polecić.

Za udostępnienie książki do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Helion.

Dane ogólne:
Tytuł oryginału: Algorithms of the Intelligent Web, 2nd edition
Autorzy: Douglas McIlwraith, Haralambos Marmanis, Dimitry Babebko
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2017 (wydanie drugie)
Liczba stron: 248

3 komentarze:

 1. Też lubię sięgać po książki, dzięki którym pogłębiam swoją wiedzę na różne tematy - tyle że ja najczęściej wybieram coś z zakresu biologii. :) Algorytmy, które "rządzą" internetem to dla mnie czarna magia i zawsze podziwiałam tych, którzy je tworzą - muszą być przekozakami. :D

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, to już prawie jak magia (:

   Usuń
  2. Biologia też potrafi być magiczna, szczególnie gdy czyta się doniesienia o nowych osiągnięciach za pomocą CRISPR. Ciekawe, kiedy będzie dostępny komercyjnie...

   Usuń

Daj znać, że widzisz ten post - zostaw komentarz albo "lajka"! (: