wtorek, 9 lutego 2016

Magia na każdy dzień. "CzaroMarownik 2016. Twój magiczny kalendarz"

Spośród pozycji recenzenckich, które napływają do mnie co jakiś czas, daje się czasem wyłowić coś, co rzuca się w oczy pewną… nazwijmy to, nieszablonowością, przez co napisanie zwyczajowo prostej, zdawałoby się, notki, staje się pewnym wyzwaniem. Zazwyczaj bywa tak w przypadku wszelakich pozycji niebeletrystycznych, ale podręczniki różnego typu, biografie bądź książki z szeroko pojętej literatury faktu zdarzały się już u mnie, interesującą nowością była natomiast możliwość zrecenzowania… kalendarza. „CzaroMarownik 2016. Twój magiczny kalendarz” od wydawnictwa Illuminatio spodobał mi się od pierwszego wejrzenia, jako że łączy w sobie przyjemne z pożytecznym.

Wydany w twardej okładce kalendarz z piękną, utrzymaną w chłodnej zieleni grafiką, jest bardzo poręczny i zmieści się do każdej torebki – format A5 i niewiele ponad 200 stron to raczej nieuciążliwy dodatek do codziennego podręcznego wyposażenia. Ilustracja okładkowa kojarzy mi się wyjątkowo przyjemnie: księżyc, gwiazdy i postać małej, drobnej kobietki, którą odruchowo można określić mianem marzycielki, dla mnie – osoby uwielbiającej wszelakie nocne, czarownicze sprawy – jest strzałem w dziesiątkę, chociaż niektórym może bardziej pasować do sennika, niż kalendarza. Do tego wydania dołączono magnes na lodówkę z tą samą grafiką – bardzo miły gest. Ale zajrzyjmy do środka…

Całość rozpoczyna oczywiście miejsce na wpisanie danych, tutaj jednak mamy trochę bardziej rozbudowany kwestionariusz osobowy, który, oprócz rzeczy takich, jak imię, adres i data urodzenia zawiera: znak zodiaku, żywioł, kamień mocy, kolor astralny… Muszę przyznać, że w wielu przypadkach nie wiedziałam, co wpisać, a takie pojęcie jak „ascendent” po prostu pierwszy raz widzę. Dalej, zgodnie z przewidywaniami, znajdziemy horoskop na nadchodzący rok, opatrzony bardzo ładnymi grafikami, przedstawiającymi znaki zodiaku, w mojej ulubionej, nieprzesłodzonej formie. Zanim jednak przejdziemy do właściwej części kalendarzowej, będziemy musieli zapoznać się z objaśnieniami symboli, którymi gęsto okraszone są poszczególne dni: fazy księżyca, znaki zodiaku i zależności pomiędzy jednymi a drugimi. Na co drugiej stronie zamieszczono krótkie teksty o różnej tematyce: od rytuałów i zaklęć, przez podpowiedzi, jak wykonać proste domowe prace, ale z magiczną pomocą, przepisy, notki na temat świąt (ale nie tych katolickich!) bądź trochę wiedzy z zielarstwa. To zdecydowanie najciekawsza część kalendarza, nie sposób nie usiąść i nie przeczytać od razu wszystkiego, a znacznej części nie zastosować na co dzień. Do moich ulubionych należą proste zaklęcia i porady dotyczące empatii i zachowania równowagi ducha: są pisane na tyle przystępnym, nieudziwnionym językiem, że zdecydowanie łatwiej się je przyswaja i stosuje niż wiele tego typu tekstów, które serwuje nam prasa i internet, będąc zdecydowanie mniej… nachalne, mniej starające się ingerować w naturalny tok myślenia. Przypominają mi trochę specyficzną odmianę coachingu, polegającą na zrozumieniu siebie zanim zacznie się coś zmieniać. Na zakończenie dostaniemy kilka dłuższych poradników, tabelki z bardziej rozbudowanymi informacjami, dotyczącymi faz księżyca i zjawiskami z tym związanymi, a także trochę podstaw numerologii; prawdziwa niespodzianka czekała na mnie jednak, ukryta między tabelami a wolnym miejscem pozostawionym na notatki: kolorowanki! Cztery piękne mandale do pokolorowania. Nie było mi co prawda dane zająć się nimi, jako że wyprzedziła mnie pewna dwunastoletnia artystka, muszę jednak przyznać, że warto było zobaczyć efekty jej pracy.

Podsumowując, CzaroMarownik to najciekawszy kalendarz, jaki dane mi było trzymać w rękach. Jako że dotąd rzadko kiedy z takich udogodnień korzystałam, kończąc przygodę na zakupie, obmacaniu i odłożeniu na bok, sądzę, że może uda mi się to zmienić - dla samej przyjemności doczytywania od czasu do czasu zawartych w nim informacji i wypróbowania ich w praktyce. Po prostu jest przeuroczy i nie może leżeć odłogiem. Jeśli choć trochę interesuje Cię magia i towarzyszący jej klimat, jeśli potrzebujesz odrobiny wsparcia i pozytywnej energii w codziennym życiu, to CzaroMarownik jest dla Ciebie.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Illuminatio.
Recenzja napisana dla portalu Sztukater.

Dane ogólne:
Tytuł oryginału: CzaroMarownik 2016. Twój magiczny kalendarz
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Illuminatio
Rok wydania: 2015

Liczba stron: 208

5 komentarzy:

 1. Nie miałam nigdy takiego kalendarza. Na pewno jest nietuzinkowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest specyficzny, ale to dobrze (:

   Usuń
 2. Jejku! Rzecz wręcz cudowna, szczególnie dla takiego wielbiciela kalendarzy jak ja :) naprawdę nic tylko zazdrościć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, i ja kalendarze uwielbiam - tylko ich nie używam. Za to lubię na nie patrzeć ;D
   No, zawsze można sprawić sobie swój (;

   Usuń
  2. Ja zawsze kupuję z myślą, że ten w końcu będę używać, ale regularne prowadzenie kończy się po upływie pierwszego miesiąca :P

   Usuń

Daj znać, że widzisz ten post - zostaw komentarz albo "lajka"! (: